Badania stężenia pyłu
Jako doświadczony partner w zakresie BHP oferujemy badania stężenia pyłu w środowisku pracy. Nasze pomiary pomagają w ocenie jakości powietrza, co jest kluczowe dla zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Wykorzystujemy akredytowane metody, aby zapewnić dokładne oraz wiarygodne wyniki. Dopuszczalne normy zapylenia w środowisku pracy są ściśle regulowane przez prawo.
Przedmiotem badań pomiarowych jest pył zawieszony. To drobne cząsteczki stałe unoszące się w powietrzu, które charakteryzują się średnicą ziaren mniejszą niż 20 μm. Ze względu na małe rozmiary, ich opadanie przebiega znacznie wolniej w porównaniu do większych cząstek, ponieważ siły ciężkości mają na nie mniejszy wpływ.
Rodzaje pyłów w środowisku pracy
W środowisku pracy możemy spotkać różne rodzaje pyłów, które różnią się składem i wpływem na zdrowie pracowników. Ze względu na działanie dzieli się je na:
- pylicotwórcze – na przykład dwutlenek krzemu, piasek, kwarc, azbest, pyły ceramiczne, włókna szklane;
- drażniące – na przykład cząstki węgla, żelaza, szkła, aluminium;
- alergizujące – na przykład pyły z bawełny, lnu, drewna, miedzi, cynku, chromu;
- toksyczne – na przykład związki ołowiu, manganu, niklu;
- rakotwórcze – na przykład wszystkie rodzaje azbestu, pyły drewna twardego (buk, dąb).
- radioaktywne – zawierające pierwiastki promieniotwórcze;
- palne i wybuchowe – na przykład pyły drewna, węgla.
Obecność dużych ilości pyłu w środowisku pracy i długotrwałe narażenie na nie bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do wielu chorób, takich jak między innymi astma, pylica, alergie, a nawet rak płuc.